Olejowanie włosów. Podpowiemy Ci, jak je wykonać krok po kroku

Kosmetyki
Olejowanie włosów. Podpowiemy Ci, jak je wykonać krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Do tej pory używałaś wyłącznie szamponu do włosów, odżywki i maski? Słyszałaś o olejkach do włosów, ale nie za bardzo miałaś z nimi styczność. Zastanawiasz się, czy warto włączyć je do swojej pielęgnacji? Odpowiadamy – zdecydowanie warto! Dlaczego? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Przekonaj się, jaka wielka moc drzemie w tych małych buteleczkach!

Olejek do włosów – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Produktów do mycia oraz do pielęgnacji włosów jest wiele, a wśród nich zdecydowanie wyróżniają się olejki. Mają one bogaty skład oraz skoncentrowane i wielostronne działanie. W zależności od rodzaju odżywiają i regenerują kosmyki, nawilżają je, ochraniają, nadają pięknego blasku, a także ujarzmiają i wygładzają.

Olejki do włosów dzielimy na trzy główne rodzaje:

  • olejki nasycone, czyli wnikające – mają niewielkie cząsteczki, które wnikają głęboko we włosy. Zawierają też największą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Przykładem są masła kokosowe i kakaowe, olej palmowy i olej babassu;
  • olejki jednonienasycone, czyli półwnikające – cząsteczki są już nieco większe, pełne jednonienasyconych kwasów omega-7 oraz omega-9. Możemy tu wymienić olejek arganowy, makadamia, ze słodkich migdałów oraz oliwę z oliwek;
  • oleje wielonienasycone, czyli niewnikające – tutaj cząsteczki są największe i przeważają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, osadzające się na powierzchni włosów, już bez wnikania w ich strukturę. Zaliczamy do nich olej z pestek winogron, konopny, z nasion bawełny oraz słonecznikowy.

Musisz też pamiętać, że nie każdy olej nadaje się do Twojego typu włosów. I tak mając włosy niskoporowate (gładkie, proste, grube), używaj olejku lnianego, słonecznikowego, rycynowego, masła shea czy kakaowego. Do włosów średnioporowatych (słabych, matowych, puszących się i falujących) wybieraj zaś olejek ze słodkich migdałów, jojoba, marula czy makadamia. Z włosami wysokoporowatymi (bardzo zniszczonymi, łamliwymi, szorstkimi, kręconymi) poradzą sobie olejki z awokado, z nasion malin, z pestek winogron.

Co ciekawe, jednym z najbardziej uniwersalnych kosmetyków tego typu jest olejek arganowy.

Olejowanie włosów – jak się za to zabrać, co jest ważne?

Podstawy mamy opanowane, więc teraz czas na praktykę. Musisz wiedzieć, że olejowanie do włosów możesz wykonać na różne sposoby. W zależności od tego, na który się zdecydujesz, uzyskasz inne efekty.

Za olejowanie włosów zabierz się na godzinę przed myciem albo nawet zostaw kosmetyk na całą noc (wieczorem nakładasz olejek, a włosy myjesz rano). Najpierw spryskaj pasma wodą, by były wilgotne, a potem zaaplikuj równomierne produkt. Jeśli wolisz zrobić to już po umyciu włosów, to wystarczy niewielką ilość (naprawdę niewielką!) nałożyć na włosy od połowy długości w dół. Oczywiście jest też ostatni sposób, czyli stosowanie olejku na suche włosy. Tutaj zazwyczaj chodzi o ujarzmienie końcówek, wygładzenie czupryny i nadanie jej delikatnego blasku.

Powtarzaj je czynności regularnie – na włosach zniszczonych nawet 2–3 razy w tygodniu, a na zdrowych – 2–3 razy w miesiącu. Warto!

Zdj. główne: Priscilla Du Preez/unsplash.com

Oliwia Nicke
Oliwia Nicke to młoda autorka tekstów o modzie i urodzie, która zdobyła uznanie w branży dzięki swojemu świeżemu spojrzeniu. Ukończyła studia z zakresu dziennikarstwa mody na Uniwersytecie w Londynie, a obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych z zakresu kosmetologii w Paryżu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak nowoczesne badania genetyczne mogą wpłynąć na nasze podejście do zdrowia?
Jak nowoczesne badania genetyczne mogą wpłynąć na nasze podejście do zdrowia?
Odkryj, jak nowoczesne technologie genetyczne mogą rewolucjonizować opiekę zdrowotną, zwiększając jej efektywność i personalizację. Dowiedz się więcej o przyszłości medycyny i jej wpływie na nasze codzienne życie.
Jak dobrze zainwestować w luksusowe akcesoria – praktyczne porady na przykładzie torebek marki Coccinelle
Jak dobrze zainwestować w luksusowe akcesoria – praktyczne porady na przykładzie torebek marki Coccinelle
Poznaj sposób na inteligentne inwestycje w luksusowe dodatki. Przeczytaj praktyczne porady, wykorzystując doświadczenie i jakość oferowane przez markę Coccinelle.
Jak zrozumieć przepisy dotyczące terapii konopiami: poradnik dla pacjentów
Jak zrozumieć przepisy dotyczące terapii konopiami: poradnik dla pacjentów
Zanurz się w świat legalnej medycyny alternatywnej i dowiedz się więcej o terapii konopiami. Ten artykuł pomoże Ci zrozumieć przepisy regulujące terapię konopiami w Polsce.
Ostatnie wpisy