Olejowanie włosów. Podpowiemy Ci, jak je wykonać krok po kroku

Kosmetyki
Olejowanie włosów. Podpowiemy Ci, jak je wykonać krok po kroku
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Do tej pory używałaś wyłącznie szamponu do włosów, odżywki i maski? Słyszałaś o olejkach do włosów, ale nie za bardzo miałaś z nimi styczność. Zastanawiasz się, czy warto włączyć je do swojej pielęgnacji? Odpowiadamy – zdecydowanie warto! Dlaczego? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu. Przekonaj się, jaka wielka moc drzemie w tych małych buteleczkach!

Olejek do włosów – co to jest i jakie są jego rodzaje?

Produktów do mycia oraz do pielęgnacji włosów jest wiele, a wśród nich zdecydowanie wyróżniają się olejki. Mają one bogaty skład oraz skoncentrowane i wielostronne działanie. W zależności od rodzaju odżywiają i regenerują kosmyki, nawilżają je, ochraniają, nadają pięknego blasku, a także ujarzmiają i wygładzają.

Olejki do włosów dzielimy na trzy główne rodzaje:

  • olejki nasycone, czyli wnikające – mają niewielkie cząsteczki, które wnikają głęboko we włosy. Zawierają też największą ilość nasyconych kwasów tłuszczowych. Przykładem są masła kokosowe i kakaowe, olej palmowy i olej babassu;
  • olejki jednonienasycone, czyli półwnikające – cząsteczki są już nieco większe, pełne jednonienasyconych kwasów omega-7 oraz omega-9. Możemy tu wymienić olejek arganowy, makadamia, ze słodkich migdałów oraz oliwę z oliwek;
  • oleje wielonienasycone, czyli niewnikające – tutaj cząsteczki są największe i przeważają wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6, osadzające się na powierzchni włosów, już bez wnikania w ich strukturę. Zaliczamy do nich olej z pestek winogron, konopny, z nasion bawełny oraz słonecznikowy.

Musisz też pamiętać, że nie każdy olej nadaje się do Twojego typu włosów. I tak mając włosy niskoporowate (gładkie, proste, grube), używaj olejku lnianego, słonecznikowego, rycynowego, masła shea czy kakaowego. Do włosów średnioporowatych (słabych, matowych, puszących się i falujących) wybieraj zaś olejek ze słodkich migdałów, jojoba, marula czy makadamia. Z włosami wysokoporowatymi (bardzo zniszczonymi, łamliwymi, szorstkimi, kręconymi) poradzą sobie olejki z awokado, z nasion malin, z pestek winogron.

Co ciekawe, jednym z najbardziej uniwersalnych kosmetyków tego typu jest olejek arganowy.

Olejowanie włosów – jak się za to zabrać, co jest ważne?

Podstawy mamy opanowane, więc teraz czas na praktykę. Musisz wiedzieć, że olejowanie do włosów możesz wykonać na różne sposoby. W zależności od tego, na który się zdecydujesz, uzyskasz inne efekty.

Za olejowanie włosów zabierz się na godzinę przed myciem albo nawet zostaw kosmetyk na całą noc (wieczorem nakładasz olejek, a włosy myjesz rano). Najpierw spryskaj pasma wodą, by były wilgotne, a potem zaaplikuj równomierne produkt. Jeśli wolisz zrobić to już po umyciu włosów, to wystarczy niewielką ilość (naprawdę niewielką!) nałożyć na włosy od połowy długości w dół. Oczywiście jest też ostatni sposób, czyli stosowanie olejku na suche włosy. Tutaj zazwyczaj chodzi o ujarzmienie końcówek, wygładzenie czupryny i nadanie jej delikatnego blasku.

Powtarzaj je czynności regularnie – na włosach zniszczonych nawet 2–3 razy w tygodniu, a na zdrowych – 2–3 razy w miesiącu. Warto!

Zdj. główne: Priscilla Du Preez/unsplash.com

Oliwia Nicke
Oliwia Nicke to młoda autorka tekstów o modzie i urodzie, która zdobyła uznanie w branży dzięki swojemu świeżemu spojrzeniu. Ukończyła studia z zakresu dziennikarstwa mody na Uniwersytecie w Londynie, a obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych z zakresu kosmetologii w Paryżu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać odpowiednie pomoce dla osób starszych, które ułatwią im codzienność?
Jak wybrać odpowiednie pomoce dla osób starszych, które ułatwią im codzienność?
Poznaj praktyczne i wygodne pomoce dla seniorów, które zdecydowanie ułatwią im codzienne funkcjonowanie. Odkryj, czego szukać przy wyborze i jakie rozwiązania są najbardziej odpowiednie.
Jak mezoterapia może poprawić kondycję Twojej skóry i włosów?
Jak mezoterapia może poprawić kondycję Twojej skóry i włosów?
Odkryj, jak mezoterapia może być skutecznym rozwiązaniem dla poprawy kondycji skóry i włosów. Dowiedz się, na czym polega ten zabieg, jakie ma zalety i jak może przyczynić się do zdrowego wyglądu.
Zrozumieć różne techniki leczenia bólu: od blokad po terapię osoczem bogato-płytkowym
Zrozumieć różne techniki leczenia bólu: od blokad po terapię osoczem bogato-płytkowym
Poznaj skuteczne sposoby leczenia bólu, od blokad medycznych po najnowocześniejsze terapie osoczem bogato-płytkowym. Zrozum różną skuteczność i zastosowanie tych technik.
Ostatnie wpisy