Stres w życiu zawodowym – jak sobie z nim radzić?

Lifestyle
Stres w życiu zawodowym – jak sobie z nim radzić?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Stres zawodowy spowodowanym jest czynnikami związanymi z pracą i według badań ponad połowa pracowników doświadcza go przez 60% czasu pracy.

Stres niekorzystnie wpływa na organizm człowieka, co może mieć konsekwencje zarówno fizjologiczne, jak i psychologiczne, np. prowadzić do zaburzeń emocjonalnych lub chorób układu krążenia.

Przyczyny stresu zawodowego

Aby poradzić sobie ze stresem, najpierw musisz dowiedzieć się, dlaczego go odczuwasz. Istnieje kilka typowych przyczyn takiego stanu rzeczy:

  • organizacja pracy – kiedy firma ma skomplikowane procedury biurokratyczne i nie zawsze rozumiesz ich znaczenie;
  • atmosfera w zespole – ciężko pracować, gdy trzeba myśleć nie tylko o zadaniach, ale także o tym, co powie toksyczny kolega lub czy kierownik jest w dobrym humorze;
  • złe kierownictwo – jeśli menedżer wykazuje niekompetencję i brak profesjonalizmu, powoduje to stresogenne napięcie oraz konflikty;
  • brak poczucia sensu wykonywanej pracy – to także jedna z częstszych przyczyn wypalenia zawodowego;
  • nadmiar pracy – ciągła praca po godzinach i na najwyższych obrotach, a przy tym brak czasu na odpoczynek i życie prywatne.

Stresogenne czynniki najlepiej wyeliminować – zmienić pracę, wziąć urlop, porozmawiać z przełożonym. Niestety, w praktyce nie zawsze jest to możliwe. Co więc możesz zrobić, by sobie pomóc?

Jak skutecznie walczyć ze stresem zawodowym?

Skorzystaj ze wsparcia bliskich. Psycholodzy zawsze podkreślają, jak duże znaczenie dla zdrowia psychicznego ma pomoc rodziny i przyjaciół. Wsparcie i empatia ze strony innych pozwala dać upust emocjom i przywraca spokój. Najczęściej wystarczy dobry słuchacz i czas spędzony w miłym towarzystwie.

Zadbaj o prawidłowe odżywianie i kondycję fizyczną. Gdy jesteś zbyt skupiony na pracy, zapominasz o swoim zdrowiu. Tymczasem właściwa dieta i ćwiczenia mogą sprawić, że będziesz silniejszy i bardziej odporny na stres. Dlatego znajdź czas na regularne ćwiczenia – wystarczy nawet pół godziny aktywnego marszu dziennie. Staraj się też dobrze odżywiać, nasycaj dietę mięsem i dużą ilością różnych warzyw. Spożywanie małych i częstych posiłków pomaga organizmowi utrzymać równomierny poziom cukru we krwi. To zapewnia energię i koncentrację oraz zapobiega wahaniom nastroju.

Unikaj nałogów. Niektórzy ludzie w celu złagodzenia stresu sięgają po używki. Niestety nie jest to droga do rozwiązania problemu. W ten sposób z czasem tylko pogorszysz swój stan i doprowadzisz do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Nikotyna na początku naprawdę relaksuje, ale potem pojawia się syndrom odstawienia i nasila się pragnienie ponownego zapalenia. W efekcie stres tylko rośnie. Jeszcze gorzej jest z alkoholem, który powoduje produkcję kortyzolu zwiększającego napięcie w organizmie.

Zacznij dzień z pozytywnym nastawieniem. Specjaliści często wspominają o korzyściach płynących z porannych rytuałów. Jest mało prawdopodobne, abyś miał pozytywne nastawienie do życia, zaczynając każdy dzień od stania w korku i picia kawy na pusty żołądek. Zamiast tego spróbuj wcześnie wstać, przygotować zdrowe śniadanie, pomedytować i ominąć korki, idąc do pracy spacerem.

Zadbaj o zdrowy sen. Kiedy śpimy za mało lub nie dość dobrze, organizm nie ma czasu na regenerację, czujemy się słabi, spada nasza odporność. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego sen jest tak ważny, że nawet niewielki jego brak może znacząco wpłynąć na pamięć, nasz nastrój i ocenę sytuacji. Badania wykazały, że ludzie czują się znacznie lepiej, jeśli mają wystarczająco dużo snu.

Zdj. główne: ahmad gunnaivi/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Poradnik rehabilitacyjny – jak prawidłowo korzystać ze środków wspomagających po udarze mózgu
Poradnik rehabilitacyjny – jak prawidłowo korzystać ze środków wspomagających po udarze mózgu
Poznaj skuteczne strategie rehabilitacji po udarze mózgu, dowiedz się jak efektywnie korzystać ze środków wspomagających, by przywrócić niezależność i poprawić jakość życia.
Jak wybrać odpowiedni pulsoksymetr dla swoich potrzeb?
Jak wybrać odpowiedni pulsoksymetr dla swoich potrzeb?
Dowiedz się, jak wybierać pulsoksymetr dopasowany do indywidualnych potrzeb. Poznaj krytyczne parametry, typy urządzeń i o czym pamiętać, żeby korzystać z niego bezpiecznie i efektywnie.
Jak dbać o soczewki kontaktowe dla zdrowia i komfortu Twoich oczu?
Jak dbać o soczewki kontaktowe dla zdrowia i komfortu Twoich oczu?
Dowiedz się, jak prawidłowo użytkować i konserwować soczewki kontaktowe, aby zapewnić zdrowie i komfort Twoim oczom. Porady ekspertów, najnowsze metody pielęgnacji i wiele więcej.
Ostatnie wpisy